Készülőben a Fehérvári beszélgetések negyedik kötete

2020.03.17. 15:30
KÖZLEMÉNY - 2020. március 17. (kedd)
Vakler Lajos Demeter Vilmosról és sportlegendákról is szerkesztett-írt könyvet. 
 
 
 
Készül a Fehérvári beszélgetések sorozatának negyedik kiadványa: Vakler Lajos a 46 interjút tartalmazó kötetben most a Vörösmarty Színház művészeire, illetve a város kulturális életének jeles képviselőire fókuszál. Az alkotómunkát támogató Lánczos-Szekfű ösztöndíjra idén is lehet pályázni.



A Lánczos Kornél – Szekfű Gyula Ösztöndíjjal 18 pályázatot díjaztak a tavalyi évben, köztük Vakler Lajost. A Fehérvári beszélgetések harmadik kötete 2019-ben megjelent, és már készül a következő.

Vakler Lajos szerkesztő-műsorvezető beszélgetős műsoraiból először 2017-ben jelent meg interjúkötet a város közéletében fontos szerepet játszó és hivatásukban kiemelkedő személyiségekkel készült interjúkra alapozva. A legújabb válogatás alapvetően a Vörösmarty Színház művészeinek bemutatására épül: közülük már többen szerepeltek a korábbi kötetekben, most viszont a teljesség igényével mutatja be a szerző a művészeti vezetőket, a színművészeket, akik a magyar színháztörténetben jelentőset alkottak – összesen 16 portréval. A többi életrajz is alapvetően a kultúra területére koncentrál, például a Kneifel családdal, az Alba Regia Táncegyüttes nagy alakjaival. Az új kötetet is Simon Erika fotóriporter portréi gazdagítják majd, és Tóth Adrien grafikus tervezi.

A Fehérvári beszélgetések mellett teljesen elkészült a hiánypótló Sportlegendák Székesfehérváron, illetve a Demeter Vilmos-életrajz szövege. Demeter Vilmos tanár, a kosárlabda és az öttusa helyi meghonosítója, ötszörös magyar atléta bajnok, a város díszpolgára 2012-ben diktálta le lányának az élete történetét: a kötetet – ami egyben fantasztikus kortörténeti dokumentum egyben – a család kérésére Vakler Lajos szerkesztette. A sportkötet pedig igazi sztárparádé: többek között a kosárlabdából a Balsay fivérekkel, Halm Rollanddal, a futballisták közül Fejes Gáborral, Horváth Gáborral, illetve a jégkorongozókkal, összesen 58 portrét tartalmaz majd – árulta el Vakler Lajos.

A Lánczos Kornél - Szekfű Gyula Ösztöndíj Közalapítvány Kuratóriuma idén is meghirdette pályázatát a városban élő, dolgozó vagy a várossal szellemi kapcsolatban álló alkotók, kutatók, művészek számára. A pályázatok benyújtásának határideje: 2020. április 30.

 

Szöveg: Fraller Ildikó

 

 


 

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.