Mentálisan is egészségesnek maradni!

2020.03.31. 08:05
KÖZLEMÉNY - 2020. március 31. (kedd)
Telefonon nyújtanak segítséget a szakemberek. 
 
 
 
A szociális ellátórendszer összetett segítségnyújtásában fontos szerepet kap a mentális támogatás. Pszichológusok, szociális munkások, óvónők és önkéntesek tartják a kapcsolatot telefonon azokkal, akiknek az egyedüllét vagy a bezártság miatt van szükségük lelki támaszra. A mentális egészség megőrzésében korosztálytól függetlenül javasolt az odafigyelés a napi rutinok működésére, a kapcsolattartás és a sokoldalú tevékenységek, köztük vidám, a járványhelyzetből kizökkentő otthoni programokkal. 



Összetett segítségnyújtást végez a város szociális ellátórendszere: az idősek támogatása nemcsak a bevásárlásokra, a gyógyszerek beszerzésére korlátozódik, hanem mentális segítségnyújtást is felajánlanak a rászorulóknak. Ebben a telefonon keresztül végzett tevékenységben két pszichológus dolgozik együtt öt szociális munkással, óvónőkkel és önkéntesekkel.   

Az egyedüllét, a magány következtében fellépő szorongás az, amit akár egy telefonbeszélgetés is enyhíthet, mondta el Pátkainé Szmulai Rita, az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ munkatársa, mentális segítő. Többször előfordult, hogy a rászorulók visszahívták a bejelentkező telefonszámot, illetve több idős emberrel heti szinten vagy akár gyakrabban tartják a kapcsolatot. A kizárólagos vokális csatornán nem könnyű a segítségnyújtás, így ez mind szakmai, mind emberi kihívásokat is tartogat: a helytállásban belső képzés segíti a munkát.

Minden erőforrást mozgósítani kell azért, hogy minél több támasza, kapcsolata és ingere legyen az időseknek, fejezte ki a szakember. A tanácsadás mellett fontos lelki támogatást jelentenek a beszélgetések ebben az új helyzetben. Tipikus jelenség, hogy a válságos helyzet korábbi problémákat is előhoz, illetve várható a magányhoz kapcsolódó tüneteknek a fokozódása az idő előrehaladtával. Nagyon fontos a mentális egészség megőrzésében, hogy az idősek is strukturálják a mindennapokat: tartsák meg a megszokott napi ritmust, rutint – függetlenül attól, hogy nem maguknak vásárolnak be például.  Lényeges, hogy az otthonmaradás ne jelentsen elszeparálódást, ha van rá lehetőség, a személyes találkozást kerülve vegyék fel rendszeresen a kapcsolatot családtagjaikkal, ismerőseikkel. És a járványhírek követése mellett keressenek szórakoztató, vidám tévéműsorokat például. Megerősítő lehet az is, ha valaki a korábbiakban megszokott rendszerességgel, de az új helyzethez igazodva gyakorolja a hitét.

Természetesen nemcsak az idősek keresik fel a központot: az otthonra korlátozódott mindennapok a fiataloknak is problémát jelenthetnek, amiben akár mediációs tanácsra is szorulhatnak, tette hozzá Pátkainé Szmulai Rita.

Tamásné Háry Ildikó
, a központ óvodai és iskolai szociális segítője a hozzá érkezett jelzések közül kiemelte a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekek otthoni tanulásának a kezelését, a felborult bioritmusból, illetve a pedagógusok személyes jelenlétének a hiányából adódó problémákat, amik a szülő-gyerek kapcsolatban, a család életében jelentenek kihívást. A diákoknál mindenképpen fontos a motiváció fenntartása: sok türelemmel, mértéktartással, pontos napirenddel és az én-idő biztosításával.




 

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.