Virtuális séták, online játékok és blogos ismeretterjesztés

2020.04.06. 11:20
KÖZLEMÉNY - 2020. április 6. (hétfő)
A Múzeum most is várja a látogatókat. 
 
 
 
 
Az aktív múzeumlátogatókat számos lehetőség várja a Szent István Király Múzeum kiállítóhelyeihez kapcsolódóan: a közösségi oldalakon, blogbejegyzésekben tallózgatva és virtuális sétákra indulva lehetünk jelen a gyűjtemények kincsei között.      



Tegnap virágvasárnapi barkaszentelésre hívta a látogatókat a Múzeum blogja, de a tavaszi jeles napok felelevenítése mellett érdekfeszítő téma a koponyalékelésnek a műtéti-rituális céljáról és a népi állatorvoslásbeli alkalmazásáról szóló írások. A Húsvét és a patikák mai Facebook-oldal bejegyzés pedig a patikák polcain található rózsavízről azt is elárulja, hogy valamikor hivatalos gyógyszernek tartották. A fiatalokat húsvéti játékra hívták: holnap éjfélig várják kommentben a megfejtéseket egy versikében megfogalmazott feladványra, vajon melyik tárgyról lehet szó: „Tavasszal befontak/ Futottam a lányok után/ Ha elértem őket, bolha, kelés, fejfájás is elkerülte őket.” A Múltidéző sorozat pedig régi tárlatokat elevenít föl.

Római kori romok között is tehetünk sétát, „ezúttal székből és ágyból, ahogy egy jó római is tette volna”. A Gorsium-Herculia Régészeti Park és Szabadtéri Múzeum közösségi oldalán rendszeresen mutatnak egy-egy újabb kis részletet a római városból: először a Palota épületében járhattunk, majd a fogadótermek és az étkező után a padlófűtéses fürdőbe kalauzolták a látogatókat.

Ybl Ervin művészettörténész családjának a csodálatos XVIII-XIX. századi bútorait, képeit és dísztárgyait is megnézhetjük egy virtuális séta keretében a Budenz-Házban, és benézhetünk a Hetedhét Játékmúzeumba is a babákhoz vagy a Réber-terembe. A Játékmúzeum online játékokra is invitál, és feleleveníti a nagymamáink, dédmamáink különféle kézimunka-technikáit, amelyeknek nemcsak hasznos holmikat köszönhetünk, de az otthon végzett „lassúdad munka nyugodt perceit” is.

A munka a raktárakban sem áll meg – az érdeklődők a Régészeti és Antropológiai Tár közösségi oldalán a #raktárszerda sorozatában bepillanthatnak a római gyűjteménybe. Elsőként egy valóban impozáns tárgyat, egy római luxuskerámiát mutattak be múlt héten, ami egy Rajna-menti fazekasműhelyben készült, és gladiátorok, ökölvívók díszítik.



                                     

Szöveg: Fraller Ildikó

 

 

 

 


 

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.