Fotókiállítással emlékeznek Pesovár Ferencre

2020.08.10. 11:06
KÖZLEMÉNY - 2020. augusztus 10. (hétfő)
 
 
 
 
 
Az Alba Regia Táncegyesület fotókiállítással emlékezik Pesovár Ferenc néprajzkutatóra születésének 90. évfordulóján. A Táncház előtt látható tárlattal nyílik a Király(ny)i Napok minifesztivál augusztus 16-án, vasárnap 14 órakor. 



Ebben az évben lenne 90 éves Pesovár Ferenc néprajz-, népzene- és néptánckutató, muzeológus, akinek mind a néprajzos, mind a népművelőszakma sokat köszönhet. A Herenden született tudóst egy tanára és bátyja, Pesovár Ernő példája inspirálta, az ő nyomdokaikban járva szerzett az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen néprajz-muzeológia diplomát. Diplomamunkáját a Szabolcs-Szatmár megyei Tyukod község táncéletéből írta. Pályáját a kiskunfélegyházi Kiskun Múzeumban kezdte, 1957-ben került Székesfehérvárra, az István Király Múzeumba, ahol 1983-ig, haláláig dolgozott.

Pesovár Ferenc gyűjtései – különös tekintettel Fejér megye területére –, mind a tárgyi, mind a néptánc-, népzene- és népdalkincs értékeire vonatkozóan jelentősek. Neki köszönhetően gyarapodott a múzeum néprajzi gyűjteménye, az ő érdeme a sukorói néprajzi ház megnyitása, foglalkozott a Felsőváros és a Palotaváros szokásaival, ő volt az, aki ráirányította a figyelmet a mohai tikverőzés hagyományára. Pesovár Ferenc elsősorban népzene- és néptánckutatóként ismert és elismert tudós. Nevéhez fűződik Fejér megye néptánc- és népzene kincsének felkutatása, az 1950-es évek végére elkészítette Alap néptánc monográfiáját, több száz néptánccal kapcsolatos szócikket írt a Magyar Néprajzi Lexikonba.

Sok időt töltött gyűjtéssel, tevékenységét sok ezer fénykép, film- és népzenei felvételek, jegyzetek őrzik. Pesovár Ferenc hosszú évekig dolgozott a Fejér Megyei Népi Együttes mellett szaktanácsadóként, az Alba Regia Táncegyesület a mai napig az ő szellemében dolgozik, nagy gondot fordítva az általa rendelkezésre bocsátott anyag megőrzésére, továbbadására. Az ARTE augusztus 16., vasárnap 14 órakor születésének évfordulóján az alakját, tevékenységét megidéző fotókiállítással emlékezik a tudós néprajzosra a Táncház előtt. A tárlat egyúttal a Király(ny)i Napok minifesztivál nyitó eseménye is. Az Alba Regia Táncegyüttes önálló estjén egy kisebb összeállítással is megemlékezik a megye kiváló szakemberéről. A kiállítást Dr. Varró Ágnes, néprajzkutató, a Szent István Király Múzeum munkatársa nyitja meg és ajánlja az érdeklődők figyelmébe.

A fotókiállítás a Nemzeti Kulturális Alap Népművészeti Kollégiumának támogatásával valósul meg.

További információ:
Juhász Zsófia elnök, Alba Regia Táncegyesület
Székesfehérvár, Malom utca 6. (Táncház)
Telefon: +3670/682-0230
E-mail: zsofiajuhaszzsofia@gmail.com
Honlap:HYPERLINK "http://www.artefolk.hu/"www.artefolk.hu
Facebook: www.facebook.com/www.artefolk.hu/


A rendezvény meghívója letölthető a Galériából!
 

 

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.