Megfelelő ütemben folytatódhat a Bartók Béla tér felújítása

2020.09.21. 10:13
KÖZLEMÉNY - 2020. szeptember 21. (hétfő) 
 
 
 
 

A műszaki akadályok elhárultak, így megfelelő ütemben folytatódik a Bartók Béla tér felújítása. Mint ismeretes, a tér felújításának második üteme tavasszal indult, és a munkálatok során falmaradványok kerültek elő. A régészeti dokumentációt követően, a földmunkák folytatása előtt új terveket kellett készíteni a megváltozott terhelési igények figyelembevételével, az elkészülő burkolt felület épségének megőrzése érdekében.


A „Bartók Béla tér, Fehérvár új Agórája és környezete közösségi térré fejlesztése” projekt II. ütemének kivitelezése a munkaterület átadás-átvétellel tavasszal kezdődött. Az uniós forrásból támogatott munkálatok a Bartók Béla tér szabadtér-építészeti megújítása mellett a Csók István Képtár árkádsorára is kiterjednek, amelyet az Önkormányzat saját forrásból finanszíroz.

A kivitelezési munkák régészeti megfigyelés mellett zajlanak – hasonlóan az első ütemhez. A tavalyi évben, a víziközmű-felújítási munkák idején a tér északi részén kerültek elő falmaradványok, pincefalak. Az idei évben zajló kivitelezés földmunkái során a tér belső területén ismét falmaradványokat, pincéket, föld alatti járatokat fedeztek fel, a tér délnyugati sarkában pedig egy kőből kirakott vízgyűjtőt találtak.

A Szent István Király Múzeum Régészeti Örökségvédelmi és Tudományos Osztályának kollégái a maradványokon további feltárási munkákat végeztek, és megállapították, hogy a megfigyelt objektumok nem régészeti korúak, tehát nem az 1711. előtti évekből származnak. A boltozatos, téglából és másodlagosan beépített középkori kövekből készült falak a téren korábban álló borkereskedelemhez tartozó pincék. A téren korábban álló épületeket, házakat vélhetőleg a XIX. század második felében lebontották, azonban a pincék, alaptestek megmaradtak, a pincék visszatöltése nem történt meg. Az Örökségvédelmi és Tudományos Osztály az előkerült pincéket, falmaradványokat fotókkal, felmérésekkel dokumentálta, ezt követően azok eltakarását jóváhagyta.

A munkálatok azonban még nem folytatódhattak - így a kivitelezés végleges határideje is kitolódhat – ugyanis a műszaki tervek szerint a tér Csók István Képtár előtti részén esetenként mobilszínpad telepíthető, melynek „kiszolgálása” érdekében a tér belső területén tervezetten az autós áthaladás megengedett. A burkolat alatti rétegrend is ennek megfelelően lett megtervezve, biztosítva ezzel, hogy a tér elviselje az esetenkénti többletterhelést. A tér alatt lévő, ismeretlen állapotú, feltöltöttségű pincék teherbírása bizonytalan, méretezése nem lehetséges. Teljes feltárásuk, majd az elvárásoknak megfelelő mértékű teherbírás elérése érdekében történő teljes feltöltésük, a feltöltés tömörítése jelentős többletköltséget jelentett volna az Önkormányzat számára. A projekt tervezőivel – és a városi főépítésszel – egyeztetve az a döntés született, hogy az elkészülő burkolt felületek épségének megőrzése, a balesetek elkerülése érdekében a tér belső területén a gépjárművel áthaladás nem lesz megengedett. A megváltozott terhelési igényeket figyelembevéve új tervek készültek, kijelölve a különböző „alapozási” zónákat. Az eredeti tervekhez képest a leglényegesebb változás, hogy a feltárt pincék, járatok felett egységesen teherelosztó vasbeton lemez készül. A műszaki akadályok elhárultak, a kivitelezés tovább folytatódik.

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.