Családi életmód hétvége a Jancsárkertben

2020.09.22. 10:32
KÖZLEMÉNY - 2020. szeptember 22. (kedd) 
 
 
 
 
 

Egészséges életmód, környezettudatos gondolkodás és cselekvés – ezekkel a hívószavakkal várja az érdeklődőket a szeptember 25–27. között a Jancsárkert Piac és Közösség Egyesület a Fehérvári családi életmód hétvége elnevezésű rendezvényére. Az ingyenes, szabadtéri esemény előadásokat, kézműves foglalkozásokat, bemutatókat kínál a látogatóknak, akik találkozhatnak helyi egészségmegőrzőkkel, civil egyesületek képviselőivel, részt vehetnek szűrővizsgálatokon, kipróbálhatnak többféle mozgásformát és bekapcsolódhatnak biciklis és gyalogos túrákba is. Természetesen nem marad el a szombatonként szokásos termelői és biopiac sem. A járványhelyzet miatt a programon kötelező a maszk viselése! A szervezők a helyszínen gondoskodnak a kézfertőtlenítésről is.

A rendezvény csütörtökön, szeptember 24-én a nulladik nappal kezdődik, ekkor tartja a Fehérvár Éléstár Bevásárló Közösség átvételi napját. Az idén szerveződött közösség összeköti a tudatos vásárlói igényt a termelők kapacitásával, megszervezik az egészséges kézműves és háztáji termékek, élelmiszerek átvételét heti rendszerességgel, minden csütörtökön délután a Jancsárkert parkolójában. Másnap, szeptember 25-én, pénteken a gyerekeké lesz a terep: az öt állomásból álló, játékos, interaktív, „felfedező túrára” óvodásokat és kisiskolásokat hívtak meg a szervezők. A szabadtéren zajló, ismeretbővítő foglalkozás keretében a résztvevők megtudhatják például, hogyan készül az almalé, miért fontos a tisztított víz, hallhatnak a Sóstó Természetvédelmi terület különlegességeiről, a komposztálásról és az újrahasznosítás fontosságáról is.

A Jancsárkert szokásos szombati termelői és biopiaca már reggel hat órától várja a régi és az új vásárlókat szeptember 26-án. Délelőtt 10 órakor kis ünnepséget is tartanak: első alkalommal adják át ugyanis a helyi termékeket, termelőket elismerő Alba Portéka címet, annak a tíz személynek, akik a kezdetektől jelen vannak a Jancsárkert piac árusító napjain.

A bevásárlás mellett most számos érdekes programot is kínálnak az érkezőknek: délelőtt például szűrővizsgálatokat, állapotfelmérést, dietetikai és pszichológiai tanácsadást. Előadásokat hallhatnak többek között az egészséges ételekről, az ételintoleranciáról, arról, hogyan lehet gyógyszerek nélkül gyógyulni, szó lesz az esszenciális olajok hatásáról, a gilisztával való komposztálásról, a méz egészségre gyakorolt hatásáról, a gyógygombákról, megismerkedhetnek a Vaszati alapelveivel; találkozhatnak életvezetési tanácsadóval, kineziológiával foglalkozó szakemberrel, megismerhetik a biorezonancia vizsgálatot és megtudhatják azt is, hogyan készül a kovászos kenyér, de egy gépsor segítségével végigkísérhetik az almalékészítés folyamatát is.

Hangsúlyos szerepet kap a rendezvényen az újrahasznosítás: szombaton a farmer-, póló- és zoknigyűjtő-akció során összegyűlt anyagokat olyan szervezeteknek juttatják el, amelyek feldolgozzák azokat, ezzel is védve a környezetet. A látogatók az otthon már fölöslegessé vált pólókból ékszert készíthetnek, a lyukas, másra nem jó anyagdarabokból pedig színes, divatos hajgumit varázsolhatnak, a gyerekek pedig az öko kuckóban karton gyümölcsöket „termelhetnek”. A gyűjtő akció vasárnap is folytatódik, emellett délelőtt lesz ruhabörze, táska- sál és bizsucsere, de kézműves termékeket és ásványokat is lehet vásárolni. Aki pedig mozogni szeretne, az kipróbálhatja a gerincjógát, a pilatest, és részt vehet gerinctréningen is. A kisgyerekes családokat szombaton kilenckor Ringató foglalkozás várja. Szombaton tíztől hatig, vasárnap pedig tíztől egy óráig népi fajátékok, interaktív játszótér, a megyei értéktárat bemutató interaktív játékok szórakoztatják a gyerekeket, a legkisebbek számára pelenkázó sarkot is kialakítanak a szervezők.

Vasárnap túrákkal zárul a program: biciklivel indulhatnak a Rácbányába, illetve a Sóstóra az érdeklődők. Előbbi helyszínen délután kettőtől a gyalogos túrázókat is várják, a Sóstón pedig a Zöld tanyára szerveznek családi délutánt.

Az ingyenes, szabadtéri program a TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2019-00393 számú „Fehérvári Családi Életmód Fesztiválok” című projekt keretében valósul meg. A járványhelyzetre tekintettel az eseményen kötelező a maszk viselése! A szervezők a helyszínen gondoskodnak a kézfertőtlenítésről.

Az esemény résztvevő partnerei:

Bertalan Mária (Egészség Stúdió); Borbás Edit (Borbáskert); Horváth Irma (Ringató); Farkasné Úr Ildikó DoTerra-tanácsadó; Fehérvári Krisztina (Egyensúly Tréning & Coaching Pont); Horváth-Polgár Dóri és Tamás Eszter (Loft Body Mozgásstúdió); dr. Guseo András ideggyógyász, pszichiáter; Kárász-Tánczos Andrea egészségtanácsadó; Lencsés-Pál Petra táplálkozási tanácsadó, funkcionális edző; Ludvánné Csóri Manyi (Manyi Mester Műhely); Molnár Tamás (tisztított víz); Müller Judit (jóga); Nesztler Angéla Vaszati szaktanácsadó; Nyerges Gábor (Mézes Birtok); Sárközi Zsolt gyógygomba-termelő; Szegfű Zsuzsa holisztikus természetgyógyász, ásvány-terapeuta; Végh György (BioMate); Virág Krisztina (Mum Goes Green, Használd újra, Velencei-tó!); MZS Stílus Butik; Szegfű Zsuzsa holisztikus természetgyógyász, ásvány-terapeuta; Tóth Marcsi one brain-, valamint brain gym kineziológus; Tóth Milán mediátor; Borgica-foglalkoztató; BioBubi (öko tisztítószerek); Depónia Nonprofit Kft.; Egészségfejlesztési Iroda, Székesfehérvár; Fehérvár Éléstár Bevásárló Közösség; Játékos tudomány (utazó kiállítás); Ki? – Ti & Mi; Magyar Kerékpárosklub Székesfehérvár és Térsége Területi Szervezete; Sóstó Természetvédelmi Terület; Székesfehérvár Városi Természetbarát Szövetség; Zöldbogyóka öko-kuckó.

 
                                                              - Vége -  

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.