A királyi csontok vizsgálata

2021.02.24. 12:10
KÖZLEMÉNY - 2021. február 24. (szerda) 
Kerekasztal-beszélgetés élőben, ma este a Fehérvár TV-ben.
 
 
 
 
 
Élőben közvetítik ma este a Fehérvár Televízióban azt a kerekasztal-beszélgetést, melyet a királyi csontmaradványok felfedezésével, genetikai vizsgálatával kapcsolatban szervez a Magyarságkutató Intézet. A Városháza Dísztermében rendezett esemény rendkívül izgalmas kérdésekre ad választ: részletesen hallhatunk Corvin János és Kristóf horvátországi sírjának feltárásáról, tudománytörténeti jelentőségéről és a székesfehérvári Osszáriumban őrzött csontok genetikai vizsgálatáról. A közvetítés ma 18 órakor kezdődik a Fehérvár Televízióban.

A Középkori Romkert – Nemzeti Emlékhelyen hétfőn jelentették be, hogy megkezdődik a Osszáriumban őrzött maradványok genetikai vizsgálata. A csontkamrát – amely nyolc Árpád-házi király, két Árpád-házi herceg, továbbá számos nagy király, királyné, hozzátartozó és főúri méltóság maradványait őrzi – felnyitották, a leleteket elszállították, hogy a mintavételeket követően a Magyarságkutató Intézet szakemberei elvégezhessék az archeogenetikai kutatásokat, a teljes genomszintű analízist. A legmodernebb technikákkal megállapíthatják a maradványok személyazonosságát, meghatározhatnak rokoni kapcsolatokat, azonosíthatóvá válik a Székesfehérvári Nagyboldogasszony-bazilikában eltemetett magyar király közül a lehető legtöbb.

Ma este 18 órakor a Városháza Dísztermében kerekasztal-beszélgetés kezdődik, melyet a Fehérvár Televízió élőben közvetít. A Magyarságkutató Intézet programján számos rendkívül izgalmas kérdésre kapunk választ. Szó lesz többek között Corvin János és Corvin Kristóf – Hunyadi Mátyás fia és unokája – horvátországi sírkamrájának feltárásáról, annak tudománytörténeti jelentőségéről. Ugyancsak részletesen hallhatunk az Osszáriumban őrzött csontmaradványok azonosításának részleteiről és várható eredményeiről, továbbá a Szent István Király Múzeum Rendházának felújításáról és az ide tervezett „Királyok és szentek. Az Árpádok kora” című kiállításról.

A kerekasztal-beszélgetésen részt vesz dr. Vizi László Tamás, a Magyarságkutató Intézet tudományos főigazgató-helyettese, Neparáczki Endre, az MKI Archeogenetikai Kutatóközpontjának igazgatója, Makoldi Miklós, az MKI Régészeti Kutatóközpontjának igazgatója és Pokrovenszki Krisztián, a Szent István Király Múzeum igazgatója.

Az élőben közvetített esemény látható lesz a Fehérvár Televízióban, a tévé honlapján és Székesfehérvár város honlapján is. A program megtekintésére tisztelettel invitálnak minden érdeklődőt!



 

 

Szöveg: Havasi Tímea

 

 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.