Mit tegyünk, ha sérült madarat találunk?

2021.03.29. 15:26
KÖZLEMÉNY - 2021. március 29. (hétfő) 
 
 
 
A tavasz beköszöntével a természet is feléledt: a zöldellő növényzetet rovarok, bogarak, emlősök és madarak új családjai népesítik be. A gyönyörű és egyre sokasodó élővilág azonban mind-mind több veszélynek is ki van téve. A Vadmadárkórház éppen ezért Facebook-posztban nyújt segítséget mindazok számára, akik sérült, röpképtelen madarakat vagy fészekből kiesett fiókákat találnak.
 
 
Az első lépés minden esetben a madár befogása, amelynek kellő óvatossággal kell történnie, ezt követi az állat biztonságba helyezése, majd a mentőhelyre szállítása a következőképpen:
 
„A madár befogása kellő óvatossággal történjen, hogy a madárnak ne okozzunk sérülést, de ő se nekünk. Célszerű egy rongydarabot dobni a madárra, és azzal megfogni. A ragadozó madarakat, ha van kéznél, érdemes kesztyűben megfogni. A ragadozók tűéles karmaira, míg a hosszúnyakú madaraknál (gémfélék) a csőrükre kell vigyázni.
 
Miután biztonsággal elfogtuk a sérült állatot, tegyük őt zárható papírdobozba, és a megfelelő szellőzés biztosítása érdekében vágjunk kisebb nyílást a doboz tetejére. Bánjunk a madárral nyugodtan és csendesen. A dobozt biztonságosan zárjuk le, nehogy az autóban utazás közben kiszabaduljon a madár. A beteg, sérült madarat mielőbb gyógykezelni kell. A madárfiókák nem sokáig bírják a szomjazást, koplalást, ezért mihamarabb szállítsuk el a befogadóhelyre.” – írja a Vadmadárkórház, akik a sérült, beteg vadmadarakat a Sukorón, az Ivókút utca 14. szám alatt található Madármentő inkubátorban fogadják minden nap 8-20 óra között.
 
A madármentő inkubátor egyszerűen használható, hiszen az önkéntes madármentőknek csak fel kell nyitniuk a gép tetejét, majd a papírdobozával együtt behelyezni a megtalált madárkát.
 
Ezután ki kell tölteni az Átvételi elismervényt, és be kell kapcsolni az inkubátor hőmérsékletszabályzóját a jobb oldalon található kapcsolóval, amikor az villogni kezd, akkor a szerkezet már működésbe is lépett, és az állat biztonságban van. Az inkubátor automatikusan üzenetet küld a Dokinak és az önkénteseknek. Így ők már tudják, hogy madár érkezett, akit el kell látniuk.
 
További részletek:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Szöveg: Torma Kinga Regina
 
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2026 Augusztus
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.