Nyitnak a Szent István Király Múzeum kiállítóhelyei

2021.05.05. 15:52
KÖZLEMÉNY - 2021. május 5. (szerda)
Szombaton már tárlatvezetéssel várják a Nemzeti Emlékhelyre érkezőket
 
 
 
 
 
 
 
 
Élve a május elején életbe lépett kormányrendeletben foglalt lehetőséggel, szombattól a Szent István Király Múzeum is fokozatosan újra megnyitja kiállítóhelyeit. Minden egészségügyi előírást betartva várják a látogatókat, akiket maszkviselésre kérnek. Az egyes helyszínekre vonatkozó információk közösségi oldalukon érhetőek el. 


Hosszú hónapok óta várták már a Szent István Király Múzeum kollégái is, hogy végre ismét látogathatóak legyenek a kiállítóhelyek, gyűjtemények. Erre immár a jogszabály lehetőséget ad, így május 8-án, szombaton újra megnyitja kapuit a Nemzeti Emlékhely és a Gorsium Régészeti Park. 

A Nemzeti Emlékhelyen május 8-án 14 órai kezdettel „Ha a halál árnyékának völgyében járok is …” címmel Libor Csilla, a Szent István Király Múzeum régész-antropológusa tart szaktárlatvezetést. A Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert területén helyet kapó Osszárium őrzi hazánk egyik legkiemelkedőbb fontosságú leletanyagát, a Királyi Bazilika feltárása során előkerült emberi vázakat, köztük jónéhány régvolt királyunk földi maradványát. Szakemberük segítségével betekintést nyerhetnek a látogatók az Emlékhely és a leletegyüttes fontosságába, nemzeti örökségünkben elfoglalt helyébe, valamint megismerkedhetnek a történeti embertan rejtelmeivel, hogy miként tárul fel elénk az egykor volt emberek élete és halála. A részvétel előzetes regisztrációhoz kötött, amelyet a bejelentkezes@szikm.hu címen várnak. A létszám korlátozott, annak betelte után már további regisztrációt nem fogad a múzeum.

A telephelyek fokozatosan nyitnak újra, így a Városi Képtár – Deák Gyűjtemény, a Hetedhét Játékmúzeum, a Fekete Sas Patikamúzeum, a Pelikán Galéria és az Új Magyar Képtár május 11-étől, keddtől fogadhat előreláthatóan látogatókat, míg a Csók István Képtárban és az Országzászló téri múzeumépületben új időszaki kiállításokra készülnek. Ez utóbbi két helyszín majd a tárlatok elkészültétől lesz felkereshető. A veszélyhelyzet időszakában zárva tart a Budenz-ház, a Palotavárosi Kiállítóhely pedig a korábbiakhoz hasonlóan, „kulcsos” rendszerben várja az érdeklődőket.    

A vonatkozó kormányrendelet szerint a múzeum kiállítóhelyeit csak a koronavírus ellen védett személy, valamint a felügyelete alatt lévő, tizennyolcadik életévét be nem töltött személy látogathatja. A védettségi igazolványt a pénztárosnak jegyvásárláskor, előre váltott jegyek esetén a teremőrnek belépéskor kell felmutatni. A védettségi igazolvány mellé személyigazolvány vagy diákigazolvány felmutatását is kérhetik a helyszínen dolgozó múzeumi kollégák. Az épületekbe történő belépéskor érintésmentes testhőmérséklet-mérést végeznek. Mindenhol kötelező az egészségügyi előírások betartása és a maszkviselés, valamint az egyszerre ott tartózkodók számára is figyelnek, hogy a biztonságos távolságtartás meglegyen. 


A kiállítóhelyek nyitvatartása:

- Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert (egyszerre egyidőben benti részen maximum 5 fő, szabadtéren maximum 20 fő tartózkodhat): hétfőtől–vasárnapig 9-től 17 óráig
- Gorsium Régészeti Park (egyszerre egyidőben maximum 10 fő tartózkodhat az állandó kiállításban és maximum 3 fő a látványraktárban, szabadtéren a parkban egyszerre egyidőben maximum 100 fő, a Lakoma terem és Falfestményes Bemutató épületben pedig maximum 6 fő tartózkodhat): hétfőtől–vasárnapig 10-től 18 óráig
- Hetedhét Játékgyűjtemény (egyszerre egyidőben maximum 15 fő): keddtől–vasárnapig 10-től 18 óráig
- Új Magyar Képtár (egyszerre egyidőben maximum 20 fő): keddtől–vasárnapig 10-től 18 óráig
- Városi Képtár-Deák Gyűjtemény (egyszerre egyidőben maximum 15 fő): keddtől–vasárnapig 10-től 18 óráig
- Fekete Sas Patikamúzeum (egyszerre egyidőben maximum 5 fő): keddtől–vasárnapig 10-től 18 óráig
- Csók István Képtár (egyszerre egyidőben maximum 15 fő): az időszaki kiállítás idején hétfőtől-péntekig, ill. vasárnap 10-től 18 óráig; szombaton 9-től 17 óráig
- Pelikán Galéria (egyszerre egyidőben maximum 5 fő): keddtől–péntekig 10-től 18 óráig
- Palotavárosi Kiállítóhely (egyszerre egyidőben zárt helyen maximum 3 fő, udvarban maximum 8 fő): előzetes bejelentkezés alapján, „kulcsos rendszerben” tart nyitva
- Budenz-ház: a veszélyhelyzet fennállta alatt nem látogatható.


Az egyes helyszínekre vonatkozó információk a Múzeum közösségi oldalán érhetőek el.

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.