Napraforgók Háza

2022.05.23. 14:57
KÖZLEMÉNY - 2022. május 23. (hétfő) 
 
 
 
 
 
 
 

Önálló életvitelhez segítő egyéni, valamint mozgás-, zene-, művészet- és illaterápiás csoportfoglakozások is szerepelnek a Napraforgók Háza napirendjében. A nappali ellátást biztosító intézmény 2021 januárjában nyitotta meg kapuit a fogyatékkal élők előtt. A jelenleg három szakemberrel és tíz fővel működő Ház mindennapjaiba kapott betekintést látogatása során dr. Cser-Palkovics András polgármester.


Van, aki karkötőket fon, van, aki színesre festi a rajzokat, akad olyan is, aki csendesen megfigyel és mosollyal jelzi, hogy jól érzi magát, és nem hiányozhat a csoportból a vezérszónok sem, aki mindig segít beindítani a beszélgetést. A Napraforgók Házában a nyitás óta összesen tíz fogyatékkal élő felnőttet látnak el napközben. A székesfehérvári és Fejér megyei településekről érkezők közül vannak olyanok, aki az itt töltött időnek köszönhetően már önállóan érkeznek a Seregélyesi úti intézménybe – mesélte Pfaff Gellért intézményvezető, miközben Székesfehérvár polgármesterét kalauzolta az épületben.

A pandémia idején, 2021 januárjában nyitotta meg kapuit a 30 férőhelyes Napraforgók Háza, amelynek útja a Székesfehérvári Esélykörből indult, és a szakma elismert fehérvári képviselőinek együttműködésével született meg. A Seregélyesi út 123. szám alatt nappali ellátást nyújtanak a saját otthonukban élő, 16. életévüket betöltött, önkiszolgálásra részben képes vagy önellátásra nem képes, de felügyeletre szoruló fogyatékos, illetve autista személyek részére. A társas kapcsolatok, valamint az alapvető higiéniai szükségleteik kielégítése mellett az ellátottak készségeinek, képességeinek szinten tartása, fejlesztése a cél.

Dr. Cser-Palkovics András polgármester megnézte a művészetterápiás foglalkozás helyszínét, majd a közösségi helyiségbe érve a fiatal felnőttek verssel és csengettyűszóval várták vendégüket.  A nagy felkészülést igénylő, szép műsort követően közösen ültek le beszélgetni a jelenről és a jövőről egyaránt. Pfaff Gellért elmondta, a jelenleg három szakemberrel és 10 ellátottal működő intézménynek biztos, hosszútávú gazdagsági hátteret biztosít a Baptista Szeretetszolgálat intézményi családjához tartozó Országos Szociális Intézményfenntartó Központ. A terápiás foglalkozások mellett tematikus heteket tartanak mindig más-más témát kiemelve. A megszerzett ismeretek rögzítése, őrzése, alkalmazása nem egyszerű feladat, de a cél, hogy az ellátottak minőségibb életet éljenek, a közösségben meghallgassák egymást, találkozzanak másokkal is. Elhangzott az is, hogy a harminc férőhely feltöltéséhez, amelyre igény van, szükségük lenne további szakemberekre. A leendő ellátottak és családjaik közül jó néhányan azért nem tudtak csatlakozni a Házhoz, mert gondot okoz az utazás, a többszöri átszállás, többek között kerekesszékkel. A rendelkezésre álló helyiségek berendezése folyamatosan zajlik, de szükségük lenne még néhány eszközre, amely a mozgásfejlesztésben segít. Székesfehérvár polgármestere ígéretet tett arra, hogy a város megpróbál megoldást találni a felmerült kérdésekre, és együttműködéséről biztosította az intézményvezetőt.

A találkozó kötetlen beszélgetéssel zárult, ahol a Napraforgók egy általuk készített, a Városház teret ábrázoló képet adtak át dr. Cser-Palkovics Andrásnak. Emellett meséltek mindennapjaikról, többek között arról, hogy nagyon szeretnek és rendszeresen mennek is kirándulni. A következő túra a Bory-várba lesz, és a polgármester meghívására hamarosan ellátogatnak a Városházára is. 

A helyszínen készült fotók letölthetőek a Galériából.

 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Május
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.