Ünnep és kultusz

2022.08.10. 13:30
KÖZLEMÉNY - 2022. augusztus 10. (szerda) 
Rubicon-est a Püspöki Palotában
 
 
 
 
 

Idén, az Aranybulla nyolcszáz éves évfordulóján a Rubicon Intézet is Székesfehérváron idézi föl Szent István király ünnepének történelmi hátterét. Ünnep és kultusz címmel rendeznek vitaestet, amelyen Porogi András, a Rubicon Intézet tudományos munkatársa és Mózessy Gergely főlevéltáros, a Székesfehérvári Püspöki és a Székeskáptalani Levéltár igazgatója osztja meg nézeteit a hallgatósággal. Az augusztus 11-én, csütörtökön 18 órakor kezdődő beszélgetést dr. Csurgai Horváth József, a Városi Levéltár és Kutatóközpont igazgatója vezeti a Püspöki Palota dísztermében.


Augusztus 20. államalapító Szent István király napja legrégibb nemzeti ünnepünk, hivatalos állami ünnep, egyben a Magyar Katolikus Egyház egyik főünnepe. Már az 1092-es szabolcsi zsinat elrendelte a megülését, és azóta kisebb-nagyobb szünetekkel, változó körülmények között, módosuló külsőségekkel és hangsúlyokkal mindmáig a magyarság egyik legfontosabb ünnepe. Eredetét, történetét, megítélésének változásait, illetve a hozzá kapcsolódó szokásokat megismerve végig követhetjük a magyar történelem alakulását, sorsfordulóit.

„Rendeljük, hogy évenként a szent király ünnepét, hacsak némi súlyos foglalkozás vagy betegség által nem akadályoztatunk, Székesfehérvárott tartozunk megülni.” – II. András aranybullájában olvashatjuk augusztus 20-i Szent István napjára vonatkozó rendelkezését.

Idén, az Aranybulla nyolcszáz éves évfordulóján a Rubicon Intézet is Székesfehérvárott idézi föl Szent István király ünnepének történelmi hátterét. Miért augusztus 20-án ünnepeljük Szent István királyt? Hogyan függ össze Nagyboldogasszony és Szent István király ünnepe? Hogyan változott az ünnep tartalma, miként módosultak rítusai csaknem 950 év alatt?

Ezekre és más egyéb, az ünneppel kapcsolatos kérdésekre keresik a választ a beszélgetés résztvevői: Porogi András a Rubicon Intézet tudományos munkatársa és Mózessy Gergely főlevéltáros, a Székesfehérvári Püspöki és a Székeskáptalani Levéltár igazgatója. Az augusztus 11-én, csütörtökön 18 órakor kezdődő beszélgetést dr. Csurgai Horváth József, a Városi Levéltár és Kutatóközpont igazgatója vezeti a Püspöki Palota dísztermében.

Az eseményen való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött.

Regisztrálni az alábbi linken lehetséges: https://forms.gle/sAyRBoWJsdH7xGBU8

 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.