Székesfehérvári Királyi Napok 2022

2022.08.12. 14:45
KÖZLEMÉNY - 2022. augusztus 12. (péntek)
Folkfesztivál, történelmi előadások, fúvós örömzene
 
 
 
 
 
 
 
 

Nagyszabású megnyitóval kezdődik szombaton a Királyi Napok Folkfesztivál, amelynek öt napján az Alba Regia Táncegyüttes csoportjai mellett az ország legrangosabb néptáncegyüttesei lépnek a Zichy ligeti színpadra. Az Aranybulla Emlékév keretében könyv-, érem- és bélyegbemutatóval, történelmi előadásokkal, kiállításmegnyitóval és fúvós örömzenével is várják a Belvárosba látogatókat a Székesfehérvári Királyi Napok összeművészeti fesztivál második napján.


Ünnepélyes keretek között nyitják meg augusztus 13-án, szombaton 9.30 órakor az osszáriumot, királyaink csontkamráját a Nemzeti Emlékhelyen. A Székesfehérvári Királyi Napok idején, augusztus 20-ig minden nap reggel kilenc és este nyolc óra között ingyenesen látogatható a magyar uralkodóink földi maradványait rejtő csontkamra. 

A Zichy ligetben az árnyas fák alatt 10 órától igazi családi kikapcsolódás várja a vendégeket sok-sok játékkal, kézműves foglalkozásokkal, muzsikával. A Családi piknik keretében lesz Ringató foglalkozás a legkisebbeknek Rozványi Beával és Horváth Irmával, hangszersimogató és játékok Bergerné Szőnyi Annával és Varró Jánossal, majd délután Extreme Bike Show és bringasuli bemutató.  15 órától a Hangerdő Társulat adja elő Az ördög meséje című mesét, ezt követően aprók és nagyok táncra perdülhetnek a Királyi játéktérben Kneifelné Laczkó Krisztával és a Szedtevette zenekarral. A Családi pikniket a Kompánia Zenekar koncertje zárja a Zichy ligetben.

A Hiemer-ház báltermében az Aranybulla Emlékév programjaként könyv- és bélyegbemutatóval és egy előadással várják az érdeklődőket. 10 órakor mutatják be Lukács László néprajzkutató Szent István király a néphagyományban című új kötetét, majd ezt követően az Aranybulla emlékbélyeget. Az esemény záróelőadását az Aranybulláról prof. dr. Balogh Elemér tartja.

A Szent István Király Múzeum Rendház Látogatóközpontjában 15 órakor kezdődik a Királyaink érmeken, a Magyar Éremgyűjtők Egyesülete (MÉE) Alba Regia Egyesület kiállításmegnyitója. Ezt követően Igari Antal, az egyesület elnöke tart a témában előadást 15.30 órakor az Árpád-kori esték keretében. A pénteken frissen felavatott díszudvarban egész nap középkori játszóházzal: ügyességi és logikai játékokkal, kézműves foglalkozással, papírmerítés mesterségbemutatóval és kézműves foglalkozással várják az érdeklődőket. 

A Városház téren örömzenével indul a koraesti programsorozat. 17.30 órakor közös nagykoncertet ad a Székesfehérvári Ifjúsági Fúvószenekar és a Várpalotai Bányász Fúvószenekar.

A Királyi Napok Folkfesztivál megnyitója 19 órakor kezdődik a Zichy-színpadon, ahol fellépnek az Alba Regia Alapfokú Művészeti Iskola és az Alba Regia Táncegyüttes Senior csoportjának tagjai. 20 órakor kezdődik a Közép-Dunántúl régió gyermek- és ifjúsági tánccsoportjainak gálaműsora. A Pannónia szívében nagyszabású produkció keretében színpadra lép az ARAMI Pulutyka csoportja (Székesfehérvár), a Tördemic Néptáncegyüttes SZÍN-VONAL AMI (Badacsonytördemic), a Csutri Táncegyüttes (Tatabánya), a Garabonciás Táncegyüttes (Komárom), a Langallik Táncegyüttes (Kisbér), a Pötörke Táncegyüttes és a Tata Táncegyüttes (Tata). A Zichy-színpadi műsort az Alba Regia Táncegyüttes Hagyományérzők előadása zárja szombaton. A Folkfeszivál ezt követően a Malom utcai Táncházban a Góbé zenekar koncertjével folytatódik, éjféltől a talpalávalót a Tilinkó zenekar húzza.

Akik a nyitó napon nem ültek még fel kétkerekűre csak azért, hogy kifessék a könyvtár épületét, szombaton még megtehetik. 20.30–23.00 óra között interaktív fényfestés lesz a Vörösmarty Könyvtár épületére. A játékosok kerékpáron ülve, azt hajtva irányíthatják a falon megjelenő grafikát és látványt. A játék Falvay Miklós médiaművész alkotása. 21.00, 21.30, 22.00 órakor 3D fényfestés lesz a Nemzeti Emlékhelyen, a mauzóleum falán, valamint 22 és 22.30 órakor az architekturális vetítés során megmozdul és átrendeződik az épület. Idén harmadik alkalommal láthatják a nézők a 3D animációi és a panoramikus vetítései által világhírűvé vált Bordos László Zsolt munkáját.

A Székesfehérvári Királyi Napok részletes programjai a https://kiralyinapok.szekesfehervar.hu/ oldalon találhatóak.


                                                        - Vége -

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.