Az oxfordi Ashmolean Múzeumba, az Egyesült Királyság első közgyűjteményébe viszi el nézőit az Exhibition on Screen sorozat következő epizódja: a Barátság mozi közönsége az elmúlt negyven év legjelentősebb Pissarro-kiállítást láthatja egészen közelről december 28-án, szerdán 18 órától. Az előadásra már váltható belépő a mozi pénztárában és honlapján.
„Szenvedélyes, társadalomjobbító, bátor, mélyreható” – olvasható a Pissarro, az impresszionizmus atyja című film plakátján. A karibi térségben született Camille Pissarro (1830–1903) nélkül nem lett volna impresszionista mozgalom. Szerelmese volt a természetnek, minden évszaknak, minden napszaknak. Mélyen érdekelte az új stílus, tájak, falusi, városi részletek ábrázolásához kereste a formai szilárdságot, ebben Cézanne stílusához közelített.
Párizsba költözve, negyvenhárom éves korára maga mellé gyűjtött egy elhivatott művészekből álló kis közösséget. A csoport első kiállítását ugyan csúnyán pellengérre állította a korabeli kritika, de itt nyerték el megkülönböztető nevüket: impresszionisták. Pissarro jó pedagógiai érzékkel bírt, az egymással is erősen vitatkozó fiatalokat sikerült összetartania, nem véletlenül nevezték az impresszionizmus atyjának. Az elkövetkező negyven év során Pissarro volt a motorja annak a művészeti irányzatnak, amely mára a világ legkedveltebb stílusává vált.
Pissarro folyamatosan levelezett művészi ars poeticájáról családtagjaival. E bensőséges hangú, sok tényt és összefüggést megvilágító levelek alkották a dokumentumfilm forgatókönyvének a vázát – ezek segítségével az alkotók megkísérlik jobban megérteni és megértetni Pissarro életrajzát és pályaképét.
Az Ashmolean Múzeum neve régóta egyet jelent a minőséggel. Az Egyesült Királyság első közgyűjteményeként (1683 májusában nyitotta meg kapuit) rendkívül gazdag anyaggal rendelkezik, többek között egy jelentős Pissarro-archívummal. A dokumentumfilm stábja kizárólagos bejárást kapott az impresszionista festőkkel foglalkozó levéltári részlegbe, és a negyven évre visszamenőleg legjelentősebb retrospektív Pissarro-kiállítás terébe, így páratlanul izgalmas és jelentős életrajzi tényeket tud elmesélni erről a hihetetlen művészről.
A Pissarro, az impresszionizmus atyja című filmre online a www.baratsagmozi.hu oldalon, személyesen pedig nyitvatartási időben a mozi pénztárában válthatnak jegyet a művészeti ismeretterjesztő sorozat kedvelői.
- Vége -
További információ:
Sábián Anna
Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ
Telefon: +3670/514-6155
E-mail: sabian.anna@fehervariprogram.hu
Honlap: www.baratsagmozi.hu
Facebook: www.facebook.com/baratsagmozi
Szöveg: Lőrincz Miklós - SZKKK



