A homlokzat, a bejárat és a díszudvar is megújul a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban

2023.01.27. 08:32
KÖZLEMÉNY - 2023. január 27. (péntek) 
Feburár második felére elkészül a bejáró kapualj.   Galéria  
 
 
 
 
 
Javában zajlik a Szent István Hitoktatási Művelődési Ház felújítása. Székesfehérvár egyik legnagyobb közművelődési intézményének homlokzata és udvara is megszépül a falak, a díszítőelemek, a nyílászárók rekonstrukciójával és a belső díszkivilágítás bővítésével. A Székesfehérvári Egyházmegye uniós forrásból finanszírozza a munkálatokat, melyekről Jakubek Tiborné, az intézmény igazgatója számolt be.

H.T. A Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház a Belváros frekventált helyén található, így fontos, hogy méltó módon kialakított környezetben fogadják az ide látogatókat. Mi tette szükségessé a felújítást?

J.T. Hosszú évek munkájának, tervezésének köszönhető, hogy végre eljutottunk idáig. A Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház kiemelt műemléki védelem alatt álló épület és meghatározza a Belváros utcai látképét. Amíg az ilyen típusú intézmények a felújításnak és korszerűsítésnek köszönhetően még hosszú-hosszú ideig képesek működni és tudják a közt szolgálni, addig megéri a szükséges ráfordítás.
A Székesfehérvári Egyházmegye jelentős európai uniós forrást nyert „A Magyar Szent Család nyomában - Tematikus zarándokút fejlesztése a Székesfehérvári Egyházmegyében” című projekt keretében. A több épületet és létesítményt érintő projekt a Szent István Művelődési Ház megújítását is tartalmazza.

H.T. A rekonstrukció sok időt, egyűttműködést és kitartó, aprólékos munkát igényel. Konkrétan milyen munkálatokat végeznek a szakemberek?

J. T.
Az utcai homlokzat megújítása a legszembetűnőbb, hiszen ez nagyon hosszú időt vesz igénybe, és az épület ezen része meglehetősen elhasznált állapotú. Legutóbb az 1950-1960-as években renoválták a vakolatot, ami nagy darabokban hullik, emiatt a szakemberek egészen a tégláig leverik és újra felépítik azt. Tudomásunk szerint az épület a rózsaszínre és a mályvára emlékeztető, nemes, világos árnyalatot kap majd. 
A kaput egyedi kőkeret díszíti, melynek rekonstrukciója aprólékos, speciális tudást igényel. A belső udvar falazata is megújul, a lábazatot szinte teljesen le kellett verni, és fontos megoldani a vízelvezető anyagok beépítését, injektálását. A párkányokat szinte teljesen újjá kell építeni, megújulnak a nyílászárók is, a kornak megfelelő vízvetőkkel, egyéb tartozékokkal, és teljes egészében kicserélik az elkorrodálódott, eltört bádogos szerkezeteket is.

H.T. A udvar egyik fontos eleme a díszkivilágítás, ennek a felújítását is tartalmazza a projekt, és renoválják a kaput és díszudvart összekötő, bejáró kapualjat is.

J.T.: Valóban, hiszen azok a lámpák, melyek eddig biztosították az udvar szépségét és láthatóságát, már kevésnek bizonyultak. Emiatt szükséges a világítás bővítése, korszerűsítése is. A bejáratot fedő régi bitument és betonelemeket már feltörték, emellett átalakítják a csatornafedeleket, hogy az épülethez illő, ugyanakkor praktikus térkőburkolatot kiépíthessék. Ezt követően jön el az a fázis, melynek során az impozáns bejárati kaput is felújítják. A Szent István Művelődési Ház belső tereinek felújítása már korábban megtörtént, hogy széppé és méltóvá tegyék az intézményt a látogatók számára. A külsőleg is megszépülő épület olyan lesz, amelyre büszke lehet maga a fenntartó, és természetesen az egész város.

A rendezvények a felújítás ideje alatt is zavartalanul folynak. A munkálatok túlnyomó része még hónapokig eltart, azonban a bejárattal várhatóan február közepére-végére már elkészülnek a szakemberek. Addig az intézmény holnapján folyamatosan jelzik majd, hogy az aktuális programra a főbejáraton (Liszt Ferenc utca) vagy a Szent Gellért szálloda (Mátyás király körút 1.) felől tudnak bemenni a látogatók az épületbe.

 

A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából. 


 

–       Vége –

 

Szöveg: Havasi Tímea

Fotó: Simon Erika

 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.