Tisztelgés Kodály Zoltán emléke előtt

2024.03.06. 08:29
KÖZLEMÉNY - 2024. március 6. (szerda)
A Mátyás-templomban énekelt a Kodály Gimnázium Vegyeskara és az Alba Regia Vegyeskar. Galéria 
 
 
 



Kodály-művek éneklésével emlékezett a Mesterre a Budavári Mátyás-templomban Székesfehérvári Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola gimnáziumi vegyeskara és az Alba Regia Vegyeskar a Kodály Zoltán halálának évfordulója alkalmából szervezett emlékmisén hétfőn este.

Az ünnepi szentmisében és az azt követő zenei áhítattal emlékeztek Kodály Zoltánra halálának 57. évfordulójához közeledve. A szentmisét dr. Fábry Kornél Esztergom-budapesti segédpüspök celebrálta. Mint azt beszédében kiemelte, Kodály Zoltán példája mindannyiunk előtt ott áll, hiszen akármilyen rendszer is volt, a hitét mindvégig megtartotta, sőt a szentírást napi szinten olvasta. Ógörögül is megtanult, hogy tudja eredeti nyelven olvasni. A segédpüspök Szent Ágostont idézte, hogy aki szépen énekel, kétszer imádkozik. Kodály mintájára legyen mindannyiunk számára fontos az eukarisztia, a szentírás, mert minél inkább ismerjük meg benne Jézust, annál inkább építjük kapcsolatainkat, annál inkább tudunk jellé válni, ami egyben felelősséggel is jár – tette hozzá.

A szentmisét követő zenei áhítaton dr. Tardy László karnagy-kántor meghívására a székesfehérvári Kodály Zoltán Gimnázium Vegyeskara és az Alba Regia Vegyeskar Kodály-művek éneklésével emlékezett a Mesterre. A gimnazisták előadásában felcsendült a Nagyszalontai köszöntő, a Pangue lingua és a Horatii carmen. Az Alba Regia Vegyeskar pedig a Napének, a Szép könyörgés és a Békesség-óhajtás művekkel tisztelgett Kodály Zoltán emlékének. Zárószámként a két kórus közösen énekelte el Kodály Zoltán A 114. genfi zsoltár című kórusművét, Vasvári Tamás zongoraművész orgonakíséretével.

Az eseményt megtisztelte jelenlétével Kodály Zoltánné Péczely Sarolta is, aki az est végén külön köszönetet mondott Kneifel Imre karnagynak. A koncerthelyszín Fehérvárhoz kapcsolódó érdekessége, hogy a Kneifel-család több szállal kötődik a Mátyás-templomhoz: Kneifel Imre felmenői közül többen is ott végeztek szolgálatot. Imre dédnagyapja Kneifel Antal a budavári főplébánia zenekari igazgatója volt. Halála után legidősebb fia, dr. Kneifel Ferenc vette át a karnagyi állást, majd 1892-ben megpályázta a székesfehérvári székesegyházi karvezetői posztot, s az itt működő Cecília kórus vezetését.

A hétfő esti emlékmise és a fehérvári kórusok szereplése megtekinthető a következő linken: https://www.youtube.com/watch?v=5EMoX40jqLY

A koncerten készült fotók letölthetőek a Galériából

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Április
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.