Véget ért a XII. SZÉKELYFÖLDI VARGA SÁNDOR VERSTÁBOR

2024.08.05. 14:30
KÖZLEMÉNY - 2024. augusztus 5. (hétfő)
 
 
 
 
 
Tizenkettedik alkalommal találkoztak Csíkcsomortánban a Székelyföldi Varga Sándor Verstábor fiataljai. Az idei találkozó jelmondata Weöres Sándor című versének egy gondolata volt: „Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a föld, fölötted az ég, benned a létra.” Ismét a Kárpát-medence valamennyi szegletéből érkeztek a résztvevők, hogy elmélyüljenek a közös szülőföld és kultúra jegyében rendezett irodalmi, zenei programkavalkádban.
 
 
A Verstábor résztvevői számtalan helyszínen megtapasztalhatták a székelyföldi népi kultúra és történelem semmihez sem hasonlítható eredőjét, miközben a Kubik Anna, Kossuth-díjas színművészünk, a líra egyik első számú magyarországi gondozója, valamint Ráckevei Anna és Rubold Ödön színművészek társaságában és értő segítségével a fiatalok verseket tanultak és elemeztek; Milus Marianna beszédtanárnak hála elmélyíthették beszédtechnikájukat; Lőrincz Beáta és Varga Zoltán, a Cédrus Táncegyüttes művészeti vezetőinek útmutatásával pedig bensőséges kapcsolatba kerülhettek a táncos gyökerekkel és belekóstolhattak a színpad varázsába – mindez pedig komoly lelki töltetet is adott az együtt töltött napok alatt.
 
Fejet hajthattak Nyergestető hősei előtt, lépdelhettek az ezeréves határon, megismerhették a Rákóczi-vár történetét, az Őrházat, a Kontumáci kápolnát és a Mini-Erdély Park valaha volt örökségét. Bepillantást nyerhettek a Szent Anna-tó varázslatos miliőjébe, a Mohos-tőzegláp világába és megtanulhatták, milyen sors várt a gyimesbüki népre a történelem sodrásában. Elmélyülhettek a korondi kézműves mesterek egyszerűségükben is csodálatos munkáinak megszületésében. Találkozhattak Tamási Áron és Orbán Balázs nagy ívű munkásságával, amely ma is meghatározza Székelyföld mindennapjait.
 
Megtapasztalhatták, hogy a Kossuth-, Liszt Ferenc- és Magyar Örökség-díjas Misztrál együttes repertoárja, jelzőfényként tündöklő gondolatainak sokszínűsége – amelyben az indíttatásbeli színesség, az ősiséget idéző motívumoktól a kortárs hangzású elemek alkalmazásáig terjedő csoda, a megzenésített versek, a régmúlt népi dallamai és a kortárs dalok – milyen közös, felejthetetlen élményt nyújthatnak.
 
A résztvevők már tudják, hogy Csíkcsomortánban a nemzeti összetartozás nemcsak egy fikció, hanem jelképe minden Kárpát-medencei magyar-magyar találkozónak, hogy ez a Tündérkert minden szegletében hatványozottan igaz, hiszen ebben a táborban évről-évre képviselteti magát Kárpátalja, Felvidék, Délvidék, Székelyföld és az anyaország is. Azzal, hogy itt nemcsak versekkel, hangképzéssel, tánccal, beszédtechnikával foglalkoznak, hanem a mentoroktól és egymástól is tanulva megismerhetik társaik otthonait, körülményeit, sokat segítenek nekünk, felnőtteknek is abban, hogy megértsük történelmünket. Mindez a csíkcsomortáni Művelődési Házban is megmutatkozott, ahol Weöres Sándor sokszínű életművének felejthetetlen pillanataival idézték meg, a költő semmihez sem hasonlítható, néhol játékos, de mindenek felett az emberi mélységeket és magasságokat is hitelesen ábrázoló írásaival.
 
Ahogy Ő írja: „Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a föld, fölötted az ég, benned a létra.”
 
A kapcsolódó fotók letölthetőek a Galériából.
 
 
  
 
Szöveg: Vakler Lajos
Fotó: Simon Erika
 
Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Szeptember
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
      
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.