A megváltozott munkaképességűek elhelyezkedését, mindennapjait segítő székesfehérvári Alba Mentor Alapítvány Bejutott a Nonprofit Információs és Oktató Központ Alapítvány által kiírt „Civil Díj 2025” pályázat döntőjébe. Áprilisban pedig egy közönségszavazás dönt arról, ki nyeri majd a közönségdíjat: az alapítvány számít a fehérváriak segítő szavazatára.
Hét szakmai kategóriában összesen 134 pályázat érkezett idén a Civil Díj 2025 pályázatra, amelyek közül a zsűri 22 szervezetet juttatott a döntőbe. A díjat olyan civil kezdeményezéseknek, projekteknek, programoknak ítélik oda, amelyek kiemelkedő eredményeket értek el, példaértékűek lehetnek más szervezetek számára, és érdemesek a nagyközönség figyelmére is. A győzteseket egy ünnepélyes díjátadó gála keretében hirdetik majd ki májusban, ám előtte még egy online közönségszavazás is lesz, ahol a székesfehérvári Alba Mentor Alapítványnak segíthetünk szavazatunkkal.
Az Alba Mentor Alapítvány a „Legjobb civil vállalkozás, termék, szolgáltatás” (az Erste különdíja) kategóriában jutott a döntőbe: az alapítvány „A vállalati és civil szektor összefogása a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatása és a befogadó környezet megteremtése érdekében” elnevezésű projektjével nevezett, bemutatva, hogy az Alba Mentor Humán Szolgáltató Alapítvány és a MediaMarkt Magyarország Kft. együttműködése azért egyedi és különleges, mert ötvözi egy civil szervezet társadalmi érzékenységét és szakértelmét egy multinacionális vállalat innovatív foglalkoztatási megoldásaival.
A Vállalati Program elindítását a székesfehérvári Media Markt áruház és az Alapítvány 2020 óta tartó együttműködése hívta életre. A vállalati rehabilitációs program bevezetésének célja, hogy támogassa a megváltozott munkaképességű személyek munkaerőpiaci integrációját. A program biztosítja számukra a fenntartható munkakörnyezetet, elősegíti a társadalmi felelősségvállalást és a munkahelyi jólétet, miközben a vállalat számára is kompetens, elkötelezett munkaerőt biztosít. Célként jelenik meg a megváltozott munkaképességű személyek arányának növelése a vállalatnál, a rehabilitáció és az integráció megvalósulásának támogatása, a dolgozók hosszú távú megtartása és a munkahelyi befogadás erősítése. A legtöbb rehabilitációs program vagy kizárólag belső HR-stratégia mentén működik, vagy alapítványi keretek között valósul meg, de itt a két szektor erősségei összeadódnak: a civil oldal mélyreható ismeretekkel rendelkezik a megváltozott munkaképességű emberek támogatásáról, rehabilitációjáról és integrációjáról. A vállalati oldal pedig országos szinten biztosít valós, piacképes álláslehetőségeket, megmutatva, hogy egy nagyvállalat miként tud társadalmilag felelős módon működni. Ez az együttműködés nem csupán munkahelyeket teremt, hanem tudatosan formálja a vállalati kultúrát, érzékenyíti a munkavállalókat, és hosszú távú, fenntartható megoldásokat kínál. Azáltal, hogy a program ténylegesen működő üzleti környezetben zajlik, bizonyítja, hogy az integráció nem csupán egy CSR-kezdeményezés, hanem valós gazdasági értéket is teremt mindkét fél számára. Ez a fajta közös munka példaértékű lehet más cégek és civil szervezetek számára is, hiszen megmutatja, hogy a társadalmi felelősségvállalás és a versenyképes üzleti modell nem zárja ki, hanem erősítheti egymást.
Az áprilisi közönségszavazásról, amelyen a fehérvári alapítványnak is segíthetünk szavazatunkkal, bővebb részletek a NIOK közösségi oldalán olvashatók majd.