Több száz gyerek énekelt együtt a Magyar Népdal napján

2017.09.22. 08:53
KÖZLEMÉNY - 2017. szeptember 22. (péntek) 
Székesfehérváron és Martonvásáron is köszöntötték a kezdeményezést.
 
 
 
 
Székesfehérvár második éve résztvevője a Magyar Népdal Napja elnevezésű rendezvénynek, amelynek célja, hogy a népdalkincs ünneplése mellett a fiatalokat, főként az iskolásokat megszólítsa, közös éneklésre hívja. Ebben az évben szeptember 16-án a Zichy ligetben 250, a megye művészeti iskoláiból, művészeti műhelyeiből érkező kisdiák éneke köszöntötte az eseményt, amelynek központi rendezvényeit Martonvásáron tartották, ahol 450 gyermek énekelt a közös kórusban.

A megyei kórus létrejöttének motorja Hartyáni Mária volt, aki két évvel ezelőtt advent negyedik vasárnapjára hívta össze az énekeseket közös éneklésre. A kezdeményezésnek nagy sikere volt, azóta a kisangyalok kara már 450 fővel lép fel karácsony előtt a Belvárosban, a Városház téren.

Ezt az ötletet hallotta meg Kunos Tamás, a Magyar Népdal Napja szervezője, aki partnerként hívta az eseményhez a Fehérvári Programszervező Kft.-t, hogy közreműködésükkel a megye népdalosait is gyűjtsék össze egy kórusba. Így jött létre az a közel 500 fős, népdalénekesekből álló formáció, mely tavaly lépett fel először Martonvásáron, majd azt követően Székesfehérváron is.

A kezdeményezés - összhangban az Emberi Erőforrások Minisztériuma által év elején kiírt, az iskolai kórusok alapítását, illetve a már meglevők működését támogató pályázattal - az idén is folytatódott. A Programszervező Kft. februárban kérte fel, hívta meg az iskolákat a Magyar Népdal Napjára, ezzel is ösztönözve a kóruséneklést, színvonalas fellépési lehetőséget teremtve az iskolai énekkaroknak. A jelentkezők a tanév végén kapták meg a közös éneklésre kiválasztott dalok listáját és kezdték meg a felkészülést, amelyben minden kórus a saját kórusvezetőjével dolgozott. A székesfehérvári előadás előtt egy közös próbát tartottak, Molnár Mónika, a Bakáts Téri Ének-Zenei Általános Iskola kórusának vezetőjével. Ő az a nagy tapasztalatú karnagy, aki az Oscar-díjas Mindenki című rövidfilmben szereplő gyerekeket is felkészítette a forgatáson való részvételre.

A Magyar Népdal Napját köszöntő előadást az idén a Fehérvári Lecsófőző Vigasság Zichy ligeti színpadi műsorában láthatta, hallhatta a közönség. A fiatal énekesek és zenészek az abai Sárvíz Alapfokú Művészeti Iskolából, a bicskei Csokonai Vitéz Mihály, a dunaújvárosi Móricz Zsigmond, a móri Radnóti, Petőfi és Szent Erzsébet általános iskolákból, a Sárszentmiklósi Általános Iskolából, a százhalombattai Körösi Csoma, a székesfehérvári Kossuth és Kodály általános iskolából, illetve a Hermann László Zeneművészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészeti Iskolából érkeztek. Műsorukban két dalcsokrot adtak elő, az egyik mohácsi, amely a cappella előadás volt, a másik Udvarhelyről, Szentegyházasfaluról való, utóbbit a Csík zenekar kísérte felvételről. A műsor színesítéseként a Székesfehérvári Hermann László Zeneművészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészeti Iskola felsőiregi citerás dallamokat adott, az abai Sárvíz Alapfokú Művészeti Iskola diákjai pedig rábaközi dalokkal készültek az eseményre.

A Magyar Népdal Napjának országos, martonvásári eseményeit a Brunszvik-Beethoven Rendezvényszervező Központ és Könyvtár bonyolította le főszervezőként. A székesfehérvári fellépést követően a diákok Martonvásáron, immár a Csík zenekar élő kíséretével énekeltek. Az itteni előadáshoz csatlakoztak a martonvásári Beethoven iskola és velük együtt énekelt a biatorbágyi Barackvirág csoport, valamint a budapesti Bakáts Téri iskola kórusa is, így itt 450 fős kórust hallhatott a közönség.  A közel egy órás megyei gálára - a Fejér Megyei Művelődési Központ ajánlására - Kunos Tamás állította össze a produkciókat, amelyben a megye több településének szakmai műhelyei, zenekarai, énekegyüttesei mutatkoztak be. A kórusokat Martonvásáron is Molnár Mónika vezényelte, a Bakáts Téri kórus természetesen előadta a filmből ismerős Bodzavirág című művet is.



 

Oldal nyomtatása

Eseménynaptár

«
2024 Március
»
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
  • Nincs esemény!
Írja be
a kódot:

Boross Mihály (1815 - 1899) A sajtóterem névadója

Boross Mihály (1815-1899)
Boross Mihály a forradalom és szabadságharc időszakának jelentős megyei politikusa volt. 1815. január 9-én született Ószőnyben. Nagyszülei felvidékiek voltak. Pozsony megyéből származtak a Komárom megyei Ószőnybe, s itt változtatták meg vezetéknevüket, Borostyánról Borossra. A gimnázium elvégzését követően Cegléden, Nagykőrösön, Pápán tanult, majd több éven keresztül joggyakornokként dolgozott. 1842-ben tette le az ügyvédi vizsgát. Ezt követően rövidebb ideig Tatán gyakorolta az ügyvédi praxist.